Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. – wady i zalety

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałowąPo zmianie przepisów w 2011 roku coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o. o. Dla wielu firm jest to szansa na rozwój biznesu, inni w ten sposób szukają rozwiązania problemów finansowych. Na pytanie, czy warto decydować się na ten krok, należy odpowiadać sobie bardzo indywidualnie i rozważyć wszystkie plusy i minusy z własnej perspektywy.

Najczęstszym powodem, dla którego właściciele firm decydują się na przekształcenie działalności, jest chęć rozwoju biznesu, która łączy się często z większymi inwestycjami i potrzebą zaciągnięcia kredytów obrotowych bądź inwestycyjnych. Dzięki decyzji o przekształceniu ogranicza się bowiem odpowiedzialność przedsiębiorcy jego majątkiem osobistym za zaciągnięte zobowiązania. Kredytobiorcą jest bowiem spółka, a nie właściciel firmy, który przy działalności jednoosobowej był z nią tożsamy.

Zalety spółki z o.o

Niewątpliwą zaletą jest to, co zostało już napisane. Ograniczenie odpowiedzialności w przypadku problemów finansowych daje przedsiębiorcom bezpieczeństwo, które łączy się ze zminimalizowaniem ryzyka utraty majątku osobistego. Trzeba pamiętać jednak o tym, że przekształcenie nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają aktualnie problemy finansowe i chcą uniknąć ich konsekwencji. Jeszcze przez rok po zmianie jednoosobowej działalności w spółkę istnieje okres przejściowy, w którym przedsiębiorca odpowiada w dalszym ciągu całym swoim majątkiem.

Wielu właścicieli firm decyduje się na przekształcenie, ponieważ istnieje przekonanie, że spółka nobilituje oraz jest bardziej wiarygodna. W przekonaniu części osób za tą formą działalności kryje się pewna tradycja oraz kapitał. Jest to zdecydowanym plusem m.in. w przypadku udziału w dużych przetargach. W mniemaniu potencjalnych klientów i partnerów biznesowych spółka kojarzona jest z czymś trwalszym i bardziej wartościowym.

Ważnym aspektem jest też to, że udziały w spółce są dziedziczone. Wielu właścicieli firm, chcących pozostawić po sobie jakiś ślad, dokonuje przekształcenia i zapisuje udziały dzieciom lub komuś bliskiemu. Aspekt dziedziczenia staje się dla przedsiębiorców coraz ważniejszy. Do tego dochodzi zabezpieczenie majątkowe rodziny – w nagłych, losowych sytuacjach można w szybki sposób spieniężyć swoje udziały.

Minusy spółki z o.o

Poza wieloma zaletami prowadzenia spółki, istnieje także druga strona medalu. Już samo przekształcenie jest kosztowne i wymaga przejścia formalnych procedur. Do tego dochodzi obowiązkowe prowadzenia pełnej księgowości. Po przekształceniu przedsiębiorcy muszą się liczyć z tzw. podwójnym opodatkowaniem. W tym przypadku podatek płacony jest przez spółkę, która wypracowała pewien zysk oraz dodatkowo od dywidendy wspólników, którzy muszą zapłacić podatek dochodowy. To wszystko w pierwszych miesiącach często wiąże się ze spadkiem rentowności, ponieważ spółka generuje większe koszty utrzymania.

Dlatego zanim przedsiębiorca zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinien dokładnie przeanalizować swoją sytuację oraz zastanowić się nad powodem przekształcenia. Może się bowiem okazać, że taki krok zamiast pomóc, skomplikuje funkcjonowanie firmy.

Bookmark and Share
Partnerzy:
Systemy ERP
4audyt
Stowarzyszenie doradców gospodarczych
Polska Izba Firm Szkoleniowych
British Polish Chamber of Commerce